Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Myśliborzu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Nie pal śmieci!

Myślibórz, 12 października 2020 r.

Nie pal śmieci!

Urząd Miejski w Myśliborzu przypomina o ustawowym zakazie palenia śmieci na terenie nieruchomości oraz w domowych paleniskach. Spalanie odpadów w piecach oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne.

Zgodnie z art. 155 i 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2020 r. poz. 797 ze zm.), ten kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny

Prawo jasno określa, czego nie wolno spalać w domowych piecach, kotłowniach i na wolnym powietrzu: plastikowych pojemników i butelek po napojach, plastikowych toreb i innych przedmiotów z tworzyw sztucznych, zużytych opon i innych odpadów z gumy, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Ponadto na wolnym powietrzu nie wolno spalać odpadów ulegających biodegradacji, takich jak liście i gałęzie.

Podczas spalania odpadów emitowane są do powietrza szkodliwe substancje: 
- pyły zawieszone, które odkładają się w płucach, 
- tlenek węgla - trujący dla ludzi i zwierząt, 
- tlenek azotu - powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc,
- benzo-a-piren - mogący powodować raka.

Dym zawiera także dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami.  Spalanie odpadów w piecu, niszczy przewody kominowe, poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy, co może stać się przyczyną pożaru budynku. 

Unikajmy domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii zagospodarowania są dla nas zagrożeniem.

Przypadki palenia śmieci należy zgłaszać bezpośrednio na Policję (tel. 957477505) lub w Urzędzie Miejskim w Myśliborzu (tel. 957479174). Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie po zaobserwowaniu palenia śmieci, podając dokładną lokalizację zdarzenia.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Ananicz 12-10-2020 13:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Damian Matusiak 12-10-2020
Ostatnia aktualizacja: - 12-10-2020 13:23